بازخوانی نامه‌های کافکا به پدرش به قلم و کارگردانی حسن معجونی برای دوازدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران-مبارک کارگردانی می‌شود.
حسن معجونی به سایت ایران تئاتر گفت: "پدر عزیزم" نمایشی است که بر اساس بازخوانی من از نامه‌های کافکا به پدرش شکل گرفته و نمی‌توانم برای آن داستان مشخصی را تعریف کنم. اما همه نمایش تعدادی نامه است که در خلال آن تغییرات دور و بر نویسنده را نشان داده‌ایم و در طی نامه‌ها خیلی از چیزها حتی حس‌ها دگرگون می‌شوند.
وی با اشاره به این که در کار تنها یک عروسک حضور دارد، گفت: عروسک در یک خانه قرار دارد و اتفاقاتی که حول و حوش این خانه می‌افتد و رویاهای او نشان داده شده است.
این کارگردان تئاتر نوع عروسک را ترکیبی از چند شیوه و عمدتاً باتومی معرفی کرد و توضیح داد: برای به حرکت درآوردن عروسک از چند شیوه متفاوت استفاده کرده‌ایم و این باعث می‌شود نتوان تکنیک خاصی را برای آن عنوان کرد.
وی ادامه داد: از آنجا که صحنه بسیار کوچکی دارم که ابعاد آن یک متر در 70 سانتی‌متر است همه چیز مینیاتوری طراحی شده و عروسک نیز بسیار کوچک ساخته شده است.
وی در پاسخ به این سؤال که چقدر تحت تأثیر کارهایی که در سال‌های اخیر در جشنواره‌ها حضور داشته‌اند و با تکنیک عروسک‌های مینیاتوری و رومیزی کار شده‌اند بوده است گفت: متأسفانه جشنواره‌های اخیر را ندیده‌ام و سبک و شیوه‌ای که انتخاب کرده‌ام به لحاظ رعایت نسبت عروسک و عروسک‌گردان اتفاق افتاد. از آنجا که عروسک گردان هم دیده می‌شود و بازی می‌کند سعی کردم نسبت بین آنها رعایت شود و همین ابعاد عروسکم را کوچک کرد. فکر می‌کنم عروسکی در این کار هست که در کارهای دیگر ندیده‌اید.
معجونی درباره ارتباط نمایش با فضای آثار کافکا گفت: می‌توان گفت کار با فضای داستان‌های کافکا نزدیکی دارد. البته فضا هم همان اندازه که متن بازخوانی شده، تحت تأثیر بازخوانی من قرار گرفته و به نوعی شخصی شده است.
وی در معرفی همکارانش در نمایش عروسکی "پدر عزیزم" گفت: مهدی کوشکی، رها شیرازی، حسام نورانی، شبنم خوشدل، سعیده امیرساعی و مهرداد قیومی در این پروژه همکاری دارند که مهدی کوشکی بازیگری و عروسک‌گردانی را انجام می‌دهد. رها شیرازی نیز بخشی از عروسک‌گردانی را بر عهده دارد. در عین حال منشی صحنه هم هست. دیگر دوستان عوامل فنی هستند، چون این کار بخش فنی دشوارتری دارد. گر چه طراحی‌ها را خودم بر عهده داشته‌ام اما جلیله هیبتان ساخت عروسک را انجام داده است.