همنشینی جراح پلاستیك و دكتر روان‌شناس زیر سقف تلویزیون
با فرارسیدن فصل زمستان معمولا اعضای خانواده فرصت بیشتری برای دور هم بودن پیدا می‌كنند. از این‌رو رسانه تلویزیون نیز كه مدت‌هاست به یكی از اعضای خانواده ما ایرانیان تبدیل شده است سعی می‌كند در این فرصت برنامه‌های مختلفی را برای اعضای خانواده به نمایش بگذارد. یكی از برنامه‌هایی كه معمولا پرطرفدار هم می‌شود برنامه‌های طنز است. شبكه 3 سیما این بار به سراغ ساختمان پزشكان رفته كه روایت طنز‌ دیگری از سروش صحت، محسن چگینی و پیمان و محراب قاسم‌خانی در تلویزیون است.
سروش صحت پس از ساخت سریال چارخونه قصد دارد شوخی‌ای با جامعه پزشكان داشته باشد. برای چگونگی ساخت این سریال سری به پشت صحنه آن زدیم تا از احوالات گروه سازنده این مجموعه بیشتر بدانیم. ساختمانی در نیاوران، محلی است كه سروش صحت به همراه دیگر عوامل این مجموعه گرد هم جمع شده‌اند. ساختمانی كه گویا پیش از این محل سكونت سالمندان بوده است. خانه‌ای بزرگ، با دیوارهای رنگی اما در عین حال دلگیر و تاریك. گروه ساعت 8 صبح سر صحنه می‌آیند تا پس از یك ماه در ساعتی كه صرف آماده كردن صحنه می‌شود، تصویربرداری را شروع كند. وقتی وارد لوكیشن می‌شوم سروش صحت را می‌بینم كه گوشه‌ای نشسته و مشغول خواندن متن‌هاست و بازیگران نیز خود را برای گفتن دیالوگ‌هایشان آماده می‌كنند.
در زیرزمین ساختمان پزشكان، كافی‌شاپ طراحی شده كه گویا محل یا به عبارتی پاتوق پزشكان این سریال است كه نقش مدیر آن را هم نعیمه نظام‌دوست بازی می‌كند.
تصویربرداری این مجموعه از اوایل دی ماه كلید خورده و قرار است در 70 قسمت از شبكه 3 سیما پخش شود. در ابتدا با سروش صحت به گفت‌وگو نشستیم تا درباره مجموعه ساختمان پزشكان اطلاعات كافی در اختیارمان بگذارد.
طنزشوخی است ،جدی نگیرید
وی در ابتدا در مورد طرح اولیه ساختمان پزشكان گفت: طرح ابتدایی توسط پیمان قاسم‌خانی به عنوان نویسنده این كار نوشته شده و سپس من به دعوت محسن چگینی به عنوان كارگردان به این مجموعه دعوت شدم و از آنجا كه پیش از این با این دوستان سابقه همكاری داشتم و می‌دانستم كه با گروه خوب و حرفه‌ای روبه‌رو هستم، پذیرفتم كه با این دوستان همراه شوم.
صحت در مورد ویژگی خاص این مجموعه نسبت به سایر مجموعه‌های طنز گفت: فكر می‌كنم فضای ساختمان پزشكان نسبت به كارهای دیگر بسیار جدیدتر و بكرتر است. وی در پاسخ به این سوال كه آیا این امكان را می‌دهد كه جامعه پزشكان در زمان پخش این مجموعه به موضوع و ساختار آن معترض شوند یا خیر؟ گفت: به هر حال برای ساخت یك مجموعه طنز ما نیازمند شوخی كردن با اقشار مختلف هستیم. البته امیدوارم جامعه فرهیخته پزشكان متوجه این موضوع باشند كه شوخی‌های ما تنها در حد شوخی است و این كار فقط یك كار طنز است و نباید آن را زیاد جدی بگیرند.
كارگردان سریال ساختمان پزشكان در ادامه صحبتش گفت: تركیب بازیگران این مجموعه را بسیار دوست دارم، چراكه مجموعه‌ای از بازیگران تئاتر، تلویزیون و سینما در این كار دور هم جمع شده‌اند. صحت درخصوص چیدمان نقش‌های این مجموعه گفت: ما برای تك‌تك شخصیت‌های این كار فكر كرده‌ایم كه امیدوارم پس از پخش با نظرات مثبت مخاطبان روبه‌رو شویم. چراكه بازخورد و نظر آنها بسیار برای ما قابل اهمیت است.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال كه آیا ممكن است در طول كار با توجه به بازخورد مخاطبان ریتم و نوع قصه را تغییر دهید؟ گفت: به هر حال محور و خط داستان شكل گرفته و تنها می‌توانیم چیزی را كه مطلوب مخاطب نبوده است كمرنگ كنیم یا چیزی را كه مخاطب پسندیده پررنگ‌تر نشان دهیم و الا خط داستان را نمی‌توانیم تغییر دهیم.
صحت در انتها صحبت‌هایش را این‌گونه به پایان رساند و گفت: فكر می‌كنم ساختمان پزشكان با چارخونه فرق‌های زیادی داشته باشد. چراكه چارخونه كار اول من به عنوان كارگردان بود و از این نظر ضعف‌هایی داشت. اما برای نشان دادن یك سریال مطلوب و دوست‌داشتنی داریم تمام تلاشمان را می‌كنیم تا مخاطبان از ساختمان پزشكان خاطره خوشی را به همراه داشته باشند.
توانایی بداهه‌گویی دارم
هومن برق‌نورد پس از تجربه بازی در سریال «باغ شیشه‌ای» این بار به واسطه بازی در ساختمان پزشكان بار دیگر تجربه كارهای روتین را به دست خواهد آورد. او در این سریال نقش ناصر را ایفا می‌كند. او سوالمان را این طور جواب داد: من در این سریال نقش برادر بزرگ دكتر نیما افشار (بهنام تشكر)‌ را بازی می‌كنم و در خانواده‌ای زندگی می‌كنم كه در آن اتفاقات مختلفی رخ می‌دهد. نقش پدرم را هوشنگ حریرچیان و مادرم را خانم پروین قائم‌مقامی ایفا می‌كنند.
برق‌نورد درخصوص ویژگی نقش گفت: این نقش را به چند دلیل پذیرفتم. اول به دلیل حضور پیمان قاسم‌خانی به عنوان نویسنده این مجموعه. چون متن برای من بسیار اهمیت دارد و با وجود پیمان قاسم‌خانی مطمئن هستم كه با متن‌های خوبی روبه‌رو خواهم بود و به راحتی می‌توانم به او اعتماد كنم. دوم به دلیل حضور سروش صحت به عنوان كارگردان. چراكه او را به عنوان بازیگر و نویسنده فعال و موجهی می‌شناسم و سوم این كه می‌دانستم و مطمئن بودم كه كار خوبی می‌شود. پس پذیرفتم كه ناصر قصه ساختمان پزشكان باشم.
وی درباره نوع كارگردانی سروش صحت گفت: او خیلی نرم كار می‌كند و دست بازیگرانش را باز می‌گذارد كه این كار خیلی خوب است. برق‌نورد در پاسخ به این سوال كه چقدر از بداهه‌گویی در این كار استفاده كرده است، گفت: بداهه‌گویی اصلا كار دشواری نیست اگر بدانی چه توانایی‌هایی داری، بازیگر مقابلت چه كسی است و كجا باید چه چیزی را بگویی.
این كمدین معتقد است: مجموعه‌های طنز در ذهن مخاطب بیشتر به یاد می‌ماند چون هم تعداد قسمت‌های آنها زیاد است و هم مخاطب با این نوع آثار بیشتر ارتباط برقرار می‌كند.
بازیگر نقش ناصر درخصوص این كه آیا مخاطب در نهایت می‌تواند با این نقش ارتباط برقرار كند یا خیر گفت: چون این شخصیت ما به ازای بیرونی دارد حتما این اتفاق می‌افتد. ضمن این كه بسیار هم شیرین و بامزه است.
غم مرگ برادر را برادر مرده می داند
هوشنگ حریرچیان همان پیرمرد خوش‌لهجه اصفهانی است كه بسیار شیرین و روان نقش‌هایش را اجرا می‌كند.
وقتی به سراغش رفتم تا از اجرای نقشش بیشتر بدانم كمی دلهره داشت و دائم می‌پرسید هماهنگ شده است یا خیر؟ به قول معروف عاقبت بچه‌های بالا خیال او را راحت كردند و او با خیال راحت و سر حوصله پاسخ سوالاتمان را داد.
سروش صحت: تركیب بازیگران این مجموعه را بسیار دوست دارم، چراكه مجموعه‌ای از بازیگران تئاتر، تلویزیون و سینما در این كار دور هم جمع شده‌اند.
او در ابتدا در مورد نقش این گونه توضیح داد و گفت: در این كار نقش یك پدر را بازی می‌كنم كه 2 پسر دارد و بسیار روی خانواده‌اش تسلط دارد. او مقداری خودرای است و هر كاری كه دلش می‌خواهد انجام می‌دهد و هرگز هم نمی‌خواهد اشتباهاتش را قبول كند برای همین موقعیت‌های طنز بسیاری را ایجاد می‌كند.
این مجموعه اولین مجموعه روتینی است كه حریرچیان در آن بازی می‌كند. او در این زمینه می‌گوید: بازی در این نوع كارها را تا به حال تجربه تكرده بودم، اما تا به امروز مشكلی نداشتم و سعی كرده‌ام خودم را با شرایط تطبیق دهم. طنز این كار بسیار قوی است و سوژه هم، سوژه خوبی است.
او در مورد شیوه كارگردانی سروش صحت گفت: او چون خود بازیگر است خیلی خوب می‌تواند بازیگرانش را درك كند به قول معروف غم مرگ برادر را برادر مرده می‌داند. حریرچیان امیدوار است این كار در زمان پخش بتواند مخاطبانش را راضی كند.
تابلو برای معرفی شخصیت‌ها
در یكی از دیوارهای ساختمان تعدادی تابلو نصب شده كه در آن اسامی دكترهای مختلف با تخصص‌های مختلف دیده می‌شود. وقتی در مورد این تابلوها پرس و جو كردم كاشف به عمل آمد كه این تابلوها هر كدام متعلق به یكی از شخصیت‌های این سریال است. مثلا دكتر نیما افشار همان بهنام تشكر (شخصیت اصلی داستان)‌ است یا كتایون برهانی‌مرند زن سابق نیما است و تعدادی تابلوی دیگر كه در طول داستان با آنها آشنا خواهید شد. یكی از این تابلوها، تابلوی دكتر هومن ملك‌زاده است كه نقش او را بیژن بنفشه‌خواه بازی می‌كند. او جراح پلاستیك و زیبایی است و مطبش با دكتر نیما افشار كه یك روان‌شناس است در یك محل قرار دارد و منشی هر دو آنها شقایق دهقان است كه از هوش پایینی هم برخوردار است. بیژن بنفشه‌خواه با ما همراه شد تا از اجرای نقش در این كار بگوید.
بازیگر لای منگنه نیست
دكتر هومن ملك‌زاده، شخصیت بسیار جالب و شیرینی دارد. او مجرد است و اعتقادی به ازدواج ندارد. بیژن بنفشه‌خواه بازیگر نقش دكتر ملك‌زاده در مورد این كه چرا پیشنهاد بازی در این كار را پذیرفته است؟ گفت: من پیش از این سابقه همكاری با سروش صحت را داشتم برای همین با خیالی راحت به این گروه پیوستم ضمن این كه نویسندگان این سریال هم نویسنده‌های قابل اعتمادی هستند.
وی در خصوص شیوه كارگردانی سروش صحت گفت: بزرگ‌ترین حسن صحت این است كه خیلی راحت كار می‌كند و بازیگرش را در منگنه قرار نمی‌دهد. برای مثال اگر روزی 1000 تا پیشنهاد هم بدهم او با دقت گوش می‌كند و اگر مورد پسندش بود،‌ قبول می‌كند. بنفشه‌خواه امیدوار است در طول زمان پخش مخاطبان نیز از این كار راضی باشند. او در انتها اصرار دارد كه از همه گروه تشكر كند و دائم هم اسامی را با خودش چك می‌كند تا خدای ناكرده كسی از قلم نیفتد.
طغرل هنوز هم تك است
وحید مهین‌دوست، اجرای گریم آقایان را در این كار عهده‌دار است. وی درباره طرح اولیه گریم‌های این مجموعه گفت: طرح اولیه توسط حمید مهین‌دوست به عنوان طراح گریم‌ زده شدكه البته با وسواسی زیادی هم این كار صورت گرفت.
خوشبختانه اكثر بازیگران هم از گریم‌شان راضی هستند و با آن ارتباط برقرار كرده‌‌اند. مهین‌دوست در پاسخ به این سوال كه كدام گریم‌ از بقیه گریم‌ها وقت‌گیرتر و سخت‌تر است؟ گفت:‌ گریم رضا كریمی متفاوت‌تر از بقیه بازیگران است و بیژن بنفشه‌خواه هم برای بار اول است كه ریش دارد، اما به هر حال سروش صحت چندان اعتقادی به تغییر زیاد چهره‌‌ها به وسیله گریم ندارد و چهره‌های معمولی و عادی را بیشتر می‌پسندد. مهین‌دوست در خاتمه گفت: متاسفانه به دلیل راكورد بازیگران نمی‌توانیم گریم‌ها را در طول كار تغییر دهیم. او از گریم طغرل (محمدرضا هدایتی)‌ در «شب‌های برره» به عنوان بهترین و متفاوت‌ترین كارش در زمینه چهره‌پردازی نام می‌برد.
این گروه خسته!
نعیمه نظام‌دوست،‌ محمد شیری، پیمان و محراب قاسم‌خانی و... غایبین سر صحنه هستند. محراب گویا تا پاسی از شب مشغول نوشتن قسمت‌های آینده بوده برای همین به خواب هفت پادشاه رفته است.
محسن چگینی و حمید مهین‌دوست هم به عنوان تهیه‌كننده و مدیر تولید رغبتی برای گفت‌وگو ندارند برای همین در خلوت خودشان می‌مانند و طرف خبرنگار جماعت نمی‌آیند. 2 نفر از عوامل گروه كه سنی هم از آنها گذشته به وسیله یك رایانه مشغول پیدا كردن قیمت‌های جدید هستند و بحث‌شان در مورد هدفمند كردن یارانه‌ها بالا گرفته است.
هومن برق‌نورد خسته از بیان دیالوگ‌های مشكل و طاقت‌فرسا به كافی‌شاپ پناه آورده تا با خوردن یك چای داغ در لیوان آبی مخصوص خودش گلویی تازه كند و جانی دوباره بگیرد.
تا به حال 17 قسمت از این مجموعه ضبط شده است و با نزدیك شدن به زمان پخش شتاب گروه را فرا گرفته است؛ البته دلهره آنها با حضور كارگردانی مانند سروش صحت كه كلا آدم خونسرد و راحتی است زیاد بالا نمی‌رود. این را از طرز رفتار تك‌تك عوامل گروه می‌توان حدس زد. به هر حال همین‌قدر كه قرار است لبخندی به لب ما مخاطبان بنشانند دستشان درد نكند و گلی هم به گوشه جمالشان... .
باغ خانه ساختمان پزشكان آنقدر وسیع است كه حتی شتر با بارش گم می‌شود. آنقدر سبزه، درخت، كاه و... در این حیاط وجود دارد كه سر و سامان دادن به آنجا سال‌ها طول می‌كشد. به هر حال ساختمان پزشكان نه‌تنها در حد یك ساختمان بلكه درحد یك بیمارستان است. شاید هم در طول قصه دكترهای سریال به سرشان زد و این ساختمان بزرگ را به بیمارستان تبدیل كردند!
به هر حال سروش صحت و گروهش نخست در تلاش هستند تا بهترین كار را برای شب‌های سرد زمستان ارائه كنند. ما هم برای آنها آرزوی موفقیت داریم.